Kiedy zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Nie chcę już wynajmować!

Dla wielu z nas szczytem największych marzeń jest zamieszkanie we własnym domu lub mieszkaniu. Problem pojawia się, kiedy szara rzeczywistość daje znać o swojej szarości i pomimo podjęcia sensownej pracy nie możemy sobie pozwolić na odłożenie znaczącej sumy na własne cztery kąty, wtedy z pomocą przychodzi zycienakredycie.com.pl. A spieszy nam się, i to bardzo, bowiem nie można całe życie wynajmować mieszkania! Wynajmowanie mieszkania przez całe życie wiąże się z całą masą niedogodności i brakiem komfortu. Często martwimy się, gdzie będziemy mieszkać za rok lub czy będziemy mieli odpowiednią sumę na opłacenie mieszkania po przejściu na emeryturę. Dlatego wiele osób twierdzi, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zakup własnej nieruchomości, która będzie nam służyła do końca naszego życia. Ale jak to załatwić?

Co mam zrobić, żeby mieszkać na swoim?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w dobie znacznego rozwoju usług bankowych możemy na swojej drodze natrafić na naprawdę wiele ofert. Jedną z najbardziej rozsądnych w tej sytuacji wydają się kredyty hipoteczne. Ale o czym należy pamiętać, decydując się na tego rodzaju zobowiązanie finansowe tak, aby nie mieć potem problemów ze spłatą długu? Cóż, przede wszystkim warto wiedzieć, że banki zgadzają się na udzielenie kredytu hipotecznego tylko w pewnych ściśle określonych warunkach, to znaczy jeśli spełnimy szereg wymagań. Po pierwsze, niezwykle ważna jest nasza zdolność kredytowa, a więc stałe źródło dochodu poparte umową o pracę, które zapewni bank, że będziemy w stanie przez następne lata regularnie spłacać określoną w umowie sumę zobowiązania. O ile kredyty gotówkowe bywają przyznawane bez zaświadczenia o zarobkach w niektórych ofertach, o tyle tutaj zaświadczenie to jest niezbędne, by choćby myśleć o kredytowaniu tego rodzaju. Kolejnym dosyć istotnym warunkiem stawianym przed potencjalnym kredytobiorcom jest jego historia kredytowa, a więc jeśli w przeszłości mieliśmy jakieś problemy z należytym, regularnym i sumiennym spłacaniem długu, czy co gorsza mieliśmy bliskie spotkanie trzeciego stopnia z komornikiem, wydawać by się mogło, że kredyty hipoteczne to nie jest rozwiązane dla nas możliwe. Jest jeszcze jedna znacząca kwestia, o której należy pamiętać, decydując się na kredyty hipoteczne. Otóż, każda oferta tego typu wyraźnie zaznacza, że klient powinien wnieść wkład własny, a więc pokryć część kosztów mieszkania, domu lub innego rodzaju nieruchomości, w zależności od tego, na kupno czego się zdecydujemy w ostateczności. Jeśli chodzi o wysokość owego wkładu własnego, jest to najczęściej około dwudziestu procent. Należy więc odłożyć pewną sumę, obfitującą nawet w kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, by bez większych problemów zaciągnąć kredyt hipoteczny. Banki co prawda czasami skłonne są negocjować nieco mniejszy wkład własny, ale istnieje bardzo niewielka szansa na to, że któryś się zgodzi na taką opcję.

Rozsądek i rozwaga to podstawa!

Jeśli zaś chodzi o oprocentowanie kredytu, w najbardziej liczących się na rynku bankach mowa o dwóch, trzech, maksymalnie pięciu procentach. Mówi się, że wyższe oferty są dla nas bardzo niekorzystne i nie należy z nich korzystać. Podczas wybierania interesującej nas propozycji warto postawić na rozsądek i chłodną głowę, a także przeanalizować wszystkie opcje pod kątem naszych możliwości finansowych oraz naszych oczekiwań tak, aby spłacanie kredytu nie było olbrzymim obciążeniem naszego budżetu. Należy bowiem pamiętać, że mówimy tu o bardzo wymagającym i długotrwałym obciążeniu finansowym.