Czy można dostać kredyt konsolidacyjny mając długi?

Kredyt to produkt bankowy, który bywa bardzo przydatny. Czasami jednak może wpędzić nas w kłopoty, zwłaszcza, jeśli nie przemyślimy go dobrze i spowodować długi. Czy istnieje wtedy możliwość otrzymania kredytu konsolidacyjnego?

Jeśli mamy kłopoty ze spłatą zobowiązań finansowych, powinniśmy postarać się jak najszybciej naprawić zaistniałą sytuację. W takim przypadku jakimś rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Warto o nim pomyśleć jednak jeszcze zanim długi spowodują negatywne wpisy w BIK. Wtedy bowiem bank może wcale nie udzielić nam kredytu konsolidacyjnego. Pandemia zmieniła również rynek kredytowy. Banki obniżyły stopy procentowe i wprowadziły wakacje kredytowe. Nie dla wszystkich jednak te rozwiązania zmieniają sytuację. Wiele osób straciło płynność finansową i w dalszym ciągu boryka się z problemami. Kredyt konsolidacyjny może więc stanowić pewnego rodzaju pomoc. Jest on przeznaczony dla osób, które spłacają kilka zobowiązań. W efekcie wszystkie dotychczasowe zadłużenia łączymy w jedno. Zazwyczaj z niższą ratą, czasami możemy też dobrać do tego dodatkową gotówkę. W jaki sposób działa taki kredyt? Po wybraniu oferty przedstawiamy w banku nasze umowy kredytowe. Na tej podstawie bank podpisuje z nami umowę na nowych warunkach i spłaca nasze dotychczasowe zobowiązania. W ten sposób możemy obniżyć sumę swoich comiesięcznych zobowiązań. W efekcie będziemy mieli bowiem jedno zobowiązanie i jedną ratę do spłaty.

Kredyt konsolidacyjny pozwoli nam na obniżenie miesięcznej kwoty zobowiązań, ale jednocześnie wydłuża czas spłaty. Co za tym idzie, będziemy go więc spłacać dłużej, co wiąże się z tym, że najpewniej koszt kredytu będzie większy, niż w przypadku dotychczasowych kredytów. Jakie kredyty możemy skonsolidować? Wiele zależy tutaj od banku, ale zazwyczaj możemy skonsolidować kredyt gotówkowy, hipoteczny, zadłużenie na karcie kredytowej, a nawet pożyczkę pozabankową. Pamiętajmy o tym, że nie każdy, kto zawnioskuje o kredyt, go otrzyma. Wiele zależy od naszej zdolności kredytowej. Jeśli mamy na swoim koncie poważne zaległości w spłacie, wtedy prawdopodobnie nie otrzymamy kredytu. Właśnie dlatego należy na czas regulować nasze zobowiązania. A jeśli przewidujemy problemy w spłacie, warto skontaktować się z bankiem celem np. uzyskania wakacji kredytowych. Na kredyt konsolidacyjny może być bowiem już za późno. Biorąc pod uwagę fakt, że pandemia stawia przed wieloma osobami wyzwanie finansowe, bank może spojrzeć na nas przychylniejszym okiem. Dlatego nie warto zwlekać i już w przypadku przewidywania kłopotów ze spłatą, udajmy się do banku. Na pewno zaproponuje nam jakie rozwiązanie, które pomoże nam w trudnej sytuacji. Kwestie te warto sprawdzić również wtedy, gdy podpisujemy umowę kredytową. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się, czy nasz bank w ogóle przewiduje wakacje kredytowe i pod jakim warunkiem.