Lokata jako sposób na oszczędzanie?

Pomimo faktu, że od kilku lat banki regularnie obniżają oprocentowanie lokat to klienci wciąż decydują się na ich zakładanie. Jednakże niektóre banki posiadają w ofercie możliwość depozytu, który jest zarazem bezpieczną jak i efektywną formą oszczędzania, zobacz sam najlepsze oferty w rankingach na e-moje-inwestycje.pl.

Lokata, jako sposób na oszczędzanie jest bardzo prosta w założeniu, gdyż wystarczy założyć lokatę na określoną sumę pieniędzy i po wskazanym upływie czasu odebrać procent od wpłaconej sumy, który zostanie zmniejszony o podatek od zysków kapitałowych. Obecnie klient może założyć depozyt nawet nie wychodząc z domu (za pomocą aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej np. w Alior Bank). Takie założenie lokaty wymaga wypełnienia wniosku oraz wykonanie przelewu z innego banku na kwotę, na którą ma być założona lokata. Warto pamiętać, że nie wszystkie banki dopuszczają możliwość złożenia dużej kwoty na wysoki procent i dłuższy okres czasu i z tego powodu ustalają zakres kwoty minimalnej i najwyższej przy zawieraniu umowy. Najbardziej atrakcyjne oferty są przedstawiane głównie nowym klientom banku. Lokata jest idealnym wyjściem, gdy ktoś posiada oszczędności i nie chce, aby leżały bezczynnie, lecz przynosiły zysk.

Współcześnie rynek finansowy oferuje sporo narzędzi do pomnażania zgromadzonych środków. Najczęściej wybór klientów pada na lokaty, gdyż jest to produkt pewny, a ogólnie można zauważyć raczej niski poziom informacji na temat finansów. Dodatkowo założenie lokaty nie wymaga zbytniego wysiłku i wiedzy. Poza tym każdy sposób oszczędzania jest dobry, o ile przynosi zysk.

Chcąc zacząć oszczędzać należy mieć świadomość, że istotą tej działalności jest jej regularność. Odkładana gotówka wcale nie musi być duża na początek może być to odkładanie w ciągu miesiąca chociażby 50 złotych. Warto także wskazać na początku cel oszczędzania (np. wyjazd na zagraniczne wczasy), który wesprze chęć gromadzenia środków finansowych.

Co należy zrobić, aby zacząć oszczędzać?

Zanim rozpocznie się odkładanie oszczędności należy dokonać dokładnej analizy budżetu domowego, co pozwoli określić, jaką kwotę można odłożyć, z jakich wydatków można zrezygnować i jak pomnożyć zgromadzone środki finansowe.

Oszczędzanie powinno być na stałe wpisane w domowy budżet. Można ten proces zautomatyzować poprzez ustanowienie stałego zlecenia. Regularne odkładanie połączone z uzyskanym procentem pozwoli po pewnym okresie czasu uzyskać sporą kwotę do dowolnego przeznaczenia. Współcześnie lokata to najpopularniejszy sposób na długoterminowe oszczędzanie. Lokatom nie sprzyja oferta banków, którzy proponują depozyty na maksimum kilkanaście miesięcy. Przyjaznym sposobem oszczędzania jest skorzystanie z ofert lokat krótkoterminowych (z okresem zapadalności na cztery lub sześć miesięcy), gdyż atrakcyjne produkty mogą zapewnić 3 lub więcej procent zysku rocznie. Oferowane odsetki są małe, lecz na tyle wysokie, aby po kilkudziesięciu latach regularnego odkładania dały sporą kwotę do wykorzystania.

Chcąc oszczędzać należy stosować się do takich ważnych wytycznych jak:

  • planowanie wydatków z wyprzedzeniem,
  • odkładanie pieniędzy początkiem miesiąca,
  • odkładanie niewielkich kwot,
  • odkładanie pieniędzy z pomocą pewnej instytucji jaką jest bank.

Warto zauważyć, że założenie lokaty sprawi, że można powiększyć swoje oszczędności oraz uchronić je przed wpływem inflacji. Dodatkowo założenie lokaty jest równoznaczne z pewnym zyskiem, gwarancją kapitału (dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu). Wystarczy wyszukać atrakcyjną ofertę z promocyjnym oprocentowaniem.